Araba Arızaları Araç İkaz Lambaları

ABS Uyarı Lambası Neden Yanar?

Arabalarda sıkça karşılaşılan ABS uyarı lambası neden yanar, ABS ikaz lambası yanarsa ne yapmalıyız, ABS ikaz lambasının söndürülmesine dair bilgileri bu makalemizde size anlatmaya çalışacağız.

ABS donanımı marka ve modellerde farklılıklar göstermesine rağmen genelde tüm araç modellerinde aynı mantıkla çalışmaktadır. ABS uyarı lambasının yanmasın birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. Fakat ABS uyarı lambası yanması şikayetiyle gelen araçlar incelendiğinde, genellikle herhangi bir arızanın söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

ABS ikaz lambası hangi durumlarda yanar?

Aracınızla bozuk yollar veya arazi koşullarında kısa süre seyretmeniz bile ABS uyarı lambasının yanmasına neden olabilir ki en çok karşılaştığımız durum budur. Nedeni ise araç tekerleklerinin iç kısmında bulunan abs devir algılayıcı sensörlerdir. Her tekerlekte ayrı bir sensör bulunur ve bu sensörler su veya çamur gibi çeşitli nedenlerden ötürü deforme olabilmektedir. Nihayetinde sensörler çok dar bir açıdan manyetik takip yoluyla çalışıyor. Sizin de bu tarz bir yol ve arazi koşulunda yaptığınız yolculuk sonrası ABS uyarı lambanız yanıyorsa sıralayacağımız önerilerle sorunu halletmeniz çok olasıdır.

ABS İkaz Lambası Nasıl Söndürülür?

Ø  Herhangi bir benzinlikte veya yıkamacıda tekerlek içlerine, davlumbaz iç kısımlarına tazyikli su tutup temizleme yapılarak ABS ikaz lambasının sönmesi sağlanabilir.

Ø  Yukarıda yöntem sonrasında ABS uyarı lambası yanmaya devam ediyorsa araç aküsünün kutup başı çıkartılıp 10 dk. kadar beklenmesi ve akabinde tekrar takılması durumunda da çözüme ulaşabilirsiniz.

Ø  Sorun hala devam ediyorsa bir oto elektrikçisine veya tamircisine başvurup arabanın sigortalarını kontrol ettiriniz.

Not: Bazı modellerde abs merkezinin sigortası, akü üzerinde bulunan küçük bir bölmede yer alan sigortalardır. Sigorta değişim işlemi sona erdikten sonra bazı araçlarda ABS ikaz lambası yanmaya devam edecektir. Bu durumda aracınızı bir arıza tespit cihazına bağlattırıp arıza kodlarını sildirmeniz gerekebilir.

Add Comment

Yorum Yapmak İçin Tıklayın